Zastanawiasz się czy cierpisz na depresję?

Nasz system odpowie na nurtujące Cię pytanie.

Test na depresje – jak go wykonać?

Test nie daje ostatecznej oceny, czy masz depresję! Takiej oceny może udzielić profesjonalista, dlaczego jednak takie testy mają sens? Przede wszystkim pomagają ocenić nasz stan. Czasem może nas dopaść po prostu chandra wynikająca np. z chwilowych problemów, czy nadejścia jesieni i zimy (mniej słońca). Takie testy pozwalają nam obiektywniej ocenić własny stan. Testy można wykonać co jakiś czas i porównać wyniki.

Co zrobić z wynikami testów?

Jeśli wskazują na możliwą depresję i czujemy długotrwałe przygnębienie i kiepski nastrój, warto udać się po profesjonalną pomoc. Być może potrzebujemy kogoś, by porozmawiać o naszych problemach i zwykłe wizyty u psychologa pomogą. W cięższych przypadkach pomoże psychoterapeuta i regularne wizyty. Na pewno negatywny wynik wskazuje, że coś jest nie tak w naszym życiu. Być może jest to spowodowane depresją lub innymi okolicznościami (problemy z pracą, w rodzinie). Warto to przeanalizować i podjąć odpowiednie kroki!

Ile testów wykonać?

Nie chodzi o ilość, a o jakość. Nasz test oparty na opracowaniu Aaron Temkin Becka lub Jerome A. Yesavage jest profesjonalnym testem do zdiagnozowania depresji. Jeśli po dłuższej przerwie uzyskujemy podobne wyniki wskazujące na możliwą depresję, to jest to znak, że nasz stan utrzymuje się cały czas na złym poziomie i warto coś z tym zrobić. Jeśli dopiero co zauważyliśmy u siebie oznaki depresji, to możemy mylić je z obniżonym nastrojem (zdarza się to przykładowo jesienią i zimą). Warto wtedy wykonać test kilkukrotnie w odstępie kilku tygodni. Jeśli wyniki będą wskazywać cały czas na depresję, wtedy jest czas, by udać się do specjalisty po pomoc!

Skąd możesz wiedzieć, że testy są wiarygodne?

Każdy przypadek chorego na depresję jest unikalny. Jest jednak wiele wspólnych cech, które są charakterystyczne dla osób cierpiących na depresję. Na ich podstawie zostały opracowane testy. Dają one końcową ocenę, która wskazuje na prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Docelowo stwierdzić może to lekarz. Jednak wiele osób nie jest pewnych, czy są chorzy czy może cierpią na chwilowe zaburzenie nastroju. Testy właśnie po to służą, by lepiej móc ocenić swój stan. Ponownie jednak trzeba zaznaczyć, że ostateczny werdykt może wydać lekarz specjalista, a nie test.